INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Bronisław Chąciński     

Bronisław Chąciński  

 
 
1868-10-06 - 1922-06-13
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chąciński Bronisław (1868–1922), lekarz, działacz społeczny. Ur. 6 X w Nagórzycach k. Piotrkowa (gdzie ojciec jego był nadleśniczym w lasach rządowych), z ojca Kwiryna i matki Julii z Becków. Szkołę średnią ukończył w r. 1888 w Piotrkowie, nauki lekarskie w Warszawie (1893). Początkowo praktykował w Stoczku Łukowskim, następnie wyjechał jeszcze na studia do Pragi. Od r. 1897 zamieszkał w Łukowie jako lekarz wolnopraktykujący, od 1903 jako lekarz miejski, a od 1905 aż do zgonu jako ordynator szpitala św. Tadeusza. Trzykrotnie swoim wysiłkiem, a często i funduszem dźwigał ów szpital z upadku: 1915 r. po opuszczeniu Łukowa przez Rosjan, 1918 po zdewastowaniu przez okupantów niemieckich i w 1920 po najściu bolszewickim. Aresztowany przez Niemców, odzyskał wolność na skutek jawnego wzburzenia mieszkańców ziemi łukowskiej. Przez bolszewików skazany na śmierć w r. 1920, ocalał jedynie dzięki nagłemu atakowi wojsk polskich. Nie wahał się spieszyć do pacjentów przez miasto pod gradem kul bolszewickich wśród białego dnia. Dobry lekarz, człowiek uczynny i bezinteresowny, zyskał sobie wielkie uznanie i sympatię całej ziemi podlaskiej. Jako działacz społeczny – pracowity, zaradny i energiczny, należał prawie do wszystkich organizacji w Łukowie, z których wiele sam niemal założył (jak np. polską szkołę średnią przed wojną), a wszystkie wspierał swoją pracą, radą i pieniędzmi. Był prezesem Straży Ogniowej Ochotniczej, Hurtowni Udziałowej, Komitetu Obywatelskiego podczas wojny, pierwszej Rady Miejskiej; doprowadził do założenia elektrowni i łaźni miejskiej, przyczynił się do wydawnictwa »Pamiętnika Łukowskiego« i »Głosu Ziemi Łukowskiej« był członkiem Wydziału Narodowego Łukowskiego i lekarzem P. O. W. Zmarł 13 VI 1922 w czasie gorącej przemowy, którą wygłaszał do harcerzy przy odsłonięciu w Łukowie tablicy pamiątkowej ku czci ks. Brzóski. W pogrzebie uczestniczyły kilkunastotysięczne tłumy i niezliczone delegacje z całego Podlasia. Miasto Łuków uczciło pamięć Ch-go, nadając jego nazwisko ulicy, przy której mieszkał, fundując tablicę pamiątkową pod tablicą ks. Brzóski oraz zawieszając jego portret w sali Rady Miejskiej. Pomocnicą w sprawach społecznych była mu żona Stefania z Becków.

 

Archiwum Oświecenia Publicznego w Warsz. (Akta Ces. Uniw. Warsz. nr 21, vol. 35, karty 197–208); »Gazeta Powiatu Łukowskiego« nr II [18] z r. 1922; wiadomości udzielone łaskawie przez kolegów Ch-go i córkę p. Halinę Popielowa z Ozorowa.

Walerian Karwasiński

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Adam Dobrodzicki

1883-04-18 - październik 1944
major Wojska Polskiego
 

Henryk Jordan

1842-07-23 - 1907-05-18
działacz społeczny
 

Leon Józef Barański

1895-03-18 - 1982-10-31
bankowiec
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Pruszyński

1861-12-08 - 1918-10-20
lekarz
 

Kazimierz Rusinek

1905-02-07 - 1984-05-05
działacz polityczny
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.